Kontakt

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie
Plac Kościuszki 3
33-130 Radłów

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 14 678 20 36
fax  14 656 18 95

 

HomeZespoły GCKiC

Zespoły

ZESPOŁY ARTYSTYCZNE DZIAŁAJĄCE PRZY GMINNYM CENTRUM KULTURY I CZYTELNICTWA W RADŁOWIE ORAZ Z NIM WSPÓŁPRACUJĄCE.

 

Zespół Regionalny "BISKUPIANIE" z Biskupic Radłowskich

Zespół Regionalny "Biskupianie" powstał w 2008 roku. Działa przy Domu Kultury w Biskupicach Radłowskich. Jest to Zespół, który tworzą w większości ludzie młodzi. Podzielony jest na dwie grupy wiekowe; dorosłą i dziecięcą. W grupie dorosłej jest 30 osób, a w grupie dziecięcej 18. Opiekunem Zespołu jest Lucyna Bojan, choreografem Janusz Cierlik. Zespół współpracuje z kapelą z Gwoźdźca. Od początku istnienia Zespołu, "Biskupianie" uczestniczą w wielu konkursach i przeglądach z dużym powodzeniem. W konkursie "Krakowski wianek" w Szczurowej w 2009 Zespół zajął III miejsce, a w 2011 drugie. Na Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej trzykrotnie otrzymał II miejsce ( 2010,2011,2012) i dwukrotnie nominacje na Góralski Karnawał do Bukowiny Tatrzańskiej gdzie zdobył również wyróżnienia. W 2011 roku Zespół został zakwalifikowany na prestiżowy konkurs "Pogórzańskie Gody" w Łużnej, gdzie zajął III miejsce. Grupa dziecięca "Mali Biskupianie" w latach 2010 i 2011 na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Łoniowej zdobyła II miejsca. Zespół Regionalny "Biskupianie" wielokrotnie uświetniał lokalne imprezy i uroczystości. Występował w różnych miejscach w kraju, a także za granicą. W 2011 roku "Biskupianie" wzięli udział w Bałkańskim Festiwalu Folklorystycznym w Bułgarii. Zespół zwiedził piękny zakątek Ziemi i poznał kulturę oraz tradycje wielu bałkańskich państw. Zespół Regionalny "Biskupianie" kultywuje i podtrzymuje tradycje regionu krakowskiego, zachowując autentyczne formy muzyki, tańca, obrzędów i stroju.

 

 

ORKIESTRA DĘTA OSP – działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Radłowie

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Radłowie powstała 1991 roku, obecnie liczy 25 członków. Kapelmistrzem orkiestry jest pan Jarosław Flik. Orkiestra zapewnia oprawę imprez kulturalnych i uroczystości kościelnych na terenie gminy Radłów i gmin ościennych. Orkiestra bierze czynny udział w krzewieniu kultury muzycznej wśród radłowskiej młodzieży , rokrocznie występuje również w przeglądach orkiestr dętych zdobywając wiele nagród i wyróżnień. W repertuarze orkiestry można znaleźć utwory patriotyczne, sakralne, marszowe oraz standardy muzyki rozrywkowej.

ORKIESTRA DĘTA OSP

 

Kapela Ludowa "RADŁOWIANIE" z Radłowa

Kapela Ludowa z Radłowa, która działa przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie powstała w marcu 2010 roku dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W swoim repertuarze posiadają takie melodie ludowe jak: Krakowiak powitalny, Kukułeczka, U mojej Mamusi, Na środku pola, Polka ludowa, Gdybym się ptoskiem stoł, Krakowiak pożegnalny. Kierownikiem Kapeli jest Pan Grzegorz Gawełek instruktor gry na instrumentach muzycznych. Kapela Ludowa liczy obecnie 6 osób w składzie Aleksandra Strzałka, Dominika Piekarz, Michał Urbanek, Grzegorz i Jakub Gawełek i Marcin Lechowicz .

Kapela Ludowa "RADŁOWIANIE" z Radłowa

 

 Grupa  Śpiewacza z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Radłowskiej

Zespół powstał z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w 2000 r. Grupa siedmiokrotnie brała udział w „Przeglądzie Grup Śpiewaczych o Krakowski Wianek”, zdobywając w 2004 r. Krakowski Wianek. W 2005 r. zajęła drugie miejsce, a rok później - pierwsze miejsce. Panie biorą udział w gminnych dożynkach, a także reprezentują gminę w powiatowych  i wojewódzkich uroczystościach. Uczestnik konkursu Zespołów ŚPIEWACZYCH w SZCZUROWEJ.

Grupa  Śpiewacza z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Radłowskiej

 

Grupa Śpiewacza z Klubu Seniora z Radłowa

Grupa powstała w 2000 roku przy Klubie Seniora w Radłowie. Sześciokrotnie uczestniczyła w Przeglądzie Grup Śpiewaczych o Krakowski Wianek w Szczurowej, zdobywając wyróżnienia oraz drugie miejsce. Panie z grupy śpiewaczej uświetniają swoimi występami uroczystości gminne oraz poza gminne. Zespołu liczy 8 osób. Zespół wykonuje pieśni taki jak: „Na środku pola”, „Zabrałeś serce moje”, „Paloma” oraz „Wieczór majowy”.

Grupa Śpiewacza z Klubu Seniora z Radłowa

 

Zespół Regionalny " Wolanie" z Woli Radłowskiej

Działający od 2004 r. przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Radłowskiej. Instruktorem zespołu jest Pani Kinga Biel-Dubiel. Kierownikiem muzycznym Pan Grzegorz Gawełek. Zespół prezentuje  tańce: Krakowiaka Polkę i Chodzonego. W skład zespołu WOLANIE wchodzą dzieci z klas 1 – 6. Obecnie zespół liczy 30 osób. Z zespołem występuje Kapela Ludowa działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca " Wolanie" z Woli Radłowskiej

 

 „Mali Radłowianie” - Zespół ludowy

Działający od 2013 r przy Zespole Szkół w Radłowie.  W skład zespół wchodzą dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Obecnie zespół liczy 36 osób. Zajęcia prowadzone są przez Panią Kingę Biel-Dubiel . W czasie zajęć na akordeonie zespołowi akompaniował najpierw Pan Tadeusz Patulski, a obecnie Pan Grzegorz Gawełek. Z zespołem występuje Kapela Ludowa działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie. Opiekunem zespołu jest pani Urszula Szczupał.

mali radłowianie

 

CHÓR GAUDETE

Chór w Radłowie powstał z inicjatywy ks. Proboszcza i miejscowego organisty pana Łukasza Burgieła. Pierwsza próba odbyła się w lutym 2012 roku, kiedy to chór zaczął stawiać pierwsze kroki w pracy nad repertuarem  pieśni   wielkopostnych,  prawidłową   postawą chórzysty oraz emisją głosu i dykcją. Na początku chór  składał się z 15 osób, od Wielkiego Postu 2014 r. jego skład poszerzył się do 30 chórzystów.

Pierwszy występ to okres Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocy 2012 roku. Był to czas bardzo wymagający pod względem mnogości repertuaru. Następne prezentacje chóru to między innymi Odpust, Boże Ciało czy też Święta Bożego Narodzenia. Wraz z upływem czasu chór zaczynał wykonywać coraz trudniejsze i bardziej wymagające pieśni oraz utwory. Oprócz uroczystości lokalnych uświetniał także ważne wydarzenia w okolicznych parafiach. Coraz częściej występuje z różnorodnym repertuarem na wernisażach lub wieczorach poetyckich w Domach Kultury. W styczniu bieżącego roku chór Gaudete zajął II miejsce na konkursie kolęd w Miechowie a na przełomie lipca i sierpnia chór udał się do Bułgarii, gdzie swoje możliwości zaprezentował na festiwalu „Balkan Folk Festival”.

Stale poszerzający się repertuar to przede wszystkim pieśni i utwory religijne, choć ostatnio włącza się również utwory o tematyce rozrywkowej. Bogactwo repertuaru o różnorodnym charakterze wymaga pracy nad techniką wykonawczą, co sprawia, że z czasem repertuar staje się coraz bardziej ambitny, ale i daje wykonawcom wiele radości płynącej ze wspólnego muzykowania.

Obok dyrygenta nad sprawnym funkcjonowaniem chóru czuwa pani Krystyna Stęplewska-Wypasek, odpowiedzialna   za   sprawy organizacyjne oraz  dobór repertuaru. W sprawach muzycznych wielką pomocą wykazują się pani Karolina Gruszkowska oraz pan Rafał Traczyk, prowadzący rozśpiewki i rozczytujący partie poszczególnych głosów.

 

 

ANVILS

Zespół działa od października 2012 r. Powstał z inicjatywy młodych muzyków uczęszczających do LO w Radłowie i ZST w Mościcach . Gra muzykę w stylu rock & roll, prezentując nie tylko covery znanych artystów, ale w szczególności własne kompozycje. Od początku istnienia zespół Anvils prezentował swoje umiejętności zarówno w szkolnym, jak i lokalnym środowisku, podczas  Dni Radłowa, obchodów święta 3 maja, czy Dożynek Gminnych. Zespół współpracuje z Gminnym Centrum Kultury uświetniając swoimi występami także inne lokalne imprezy. Korzystając z sali prób GCKiC, muzycy mogą w spokoju pracować nad własnym autorskim repertuarem. Ostatnio można ich było usłyszeć w tarnowskim klubie „Przepraszam”, gdzie dali kilka energetycznych występów.

Skład: Maciej Kowal - wokal

Jakub Kosiarski - gitara prowadząca

Piotr Sumyk - gitara rytmiczna

Karol Kubacki - bas

Paweł Mleczko - perkusja

 Anvils

 

Trzy Elementy

Zespół Trzy Elementy powstał w sierpniu 2014 r. Tworzy go trzech młodych radłowskich muzyków, których połączyła pasja wspólnego grania i śpiewania. Ich muzyka to w dużej mierze połączenie poezji śpiewanej z piosenką aktorską i kabaretową. Wzorem dla artystów są teksty i muzyka znanych w całej Polsce Grzegorza Turnaua, Wojciecha Młynarskiego czy Jacka Kaczmarskiego. Młodzi muzycy z powodzeniem tworzą własne aranżacje utworów znanych artystów.

Skład zespołu:                

Szymon Filarski - gitara

Łukasz Burgieł - pianino

Rafał Traczyk - wokal

Trzy Elementy 

Początek strony