SOBÓTKA – ŚWIĘTO OGNIA I WODY

Noc Kupały, dawne pogańskie święto, przypada z 21 na 22 czerwca. Noc ta nazywana jest też Sobótką i silnie kojarzona jest z Nocą Świętojańską wypromowaną przez chrześcijan, są to jednak zupełnie różne święta.

Z inicjatywy KGW „Radłowski Gryf” oraz przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie końcem czerwca w naszym miasteczku pierwszy raz odbyła się Sobótka. Wydarzenie to zostało zorganizowane dla całej społeczności, ale szczególnie zależało nam, aby pokazać to święto naszym najmłodszym mieszkańcom. Dla nich właśnie zorganizowane zostały konkursy z nagrodami na sobótkowy strój oraz na uplecenie wieńca na głowę.
W sobótkowym programie zaplanowano także puszczanie wianków na wodzie oraz palenie ognisk w radłowskim parku. Niestety ogniska nie były palone, a wianki nie zostały puszczone, ponieważ pogoda spłatała figla w postaci ulewnego deszczu. Wobec takich anomalii pogodowych cała impreza została przeniesiona na salę widowiskową w Miejskim Centrum Kultury w Radłowie, gdzie dzieci mogły zaprezentować swoje stroje i wianki. Całe wydarzenie swoim występem uświetnił nam zespół Mali Radłowianie oraz piosenki wyśpiewane przez Koło Gospodyń Wiejskich.
Mamy nadzieję, że przyszły rok będzie łaskawszy i pogoda nie pokrzyżuje planów.
Już dzisiaj Państwa serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.
Składamy także podziękowania wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy nas wspomogli w organizacji imprezy, na czele z panią Barbarą Marcinkowską, dyrektor GCKiC w Radłowie.

Koło Gospodyń Wiejskich
Radłowski Gryf
Fot. Anna M. Kędzior

Oceń ten artykuł:
Brak komentarzy

Niestety, komentarze są w tej chwili niedostępne.