To oni 77 lat temu ocalili Londyn

25 lipca 2021 r. w Wał-Rudzie odbyły się obchody 77. rocznicy Akcji III Most

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się pod obeliskiem upamiętniającym uczestników operacji III Most. Następnie uczestnicy obchodów udali się do Zabawy gdzie uczestniczyli w Mszy św. Ostatnim punktem uroczystości była gra terenowa związana z akcją III Most oraz projekcja filmu „Kurier”.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Włodzimierz Bernacki wiceminister Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urszula Augustyn Poseł na Sejm RP, Ryszard Pagacz Wicewojewoda Małopolski, ks. Zbigniew Szostak proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Zabawie, Wiesław Armatys zastępca burmistrza, Roman Łucarz Starosta Tarnowski, Marek Podraza Radny Powiatowy, Stefan Dzik Radny Powiatowy, Ryszard Żądło – prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK, Maciej Małozięć – wiceprezes Okręgu Tarnów ŚZŻAK, ks. por. Marcin Krępa – 33. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy, przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, delegację szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Radłowa.

Jedynym żyjącym świadkiem wydarzenia z 1944 roku jest zastępca dowódcy akcji Zdzisław Baszak, który obchodzi w tym roku 101 urodziny. Z przyczyn zdrowotnych nie mógł przyjechać na niedzielne wydarzenie.

Akcja III Most zaplanowana była na 6 minut. jednak samolot, który stał na grząskim gruncie nie mógł z powrotem poderwać się do lotu. Ostatecznie udało się to przy 4 próbie po 65 minutach.

Fot. Łukasz Mączko

Oceń ten artykuł:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Brak komentarzy

Niestety, komentarze są w tej chwili niedostępne.